Womens Club
Μάρτιος 29, 2024, 07:58:13 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
 
   Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: O NΕΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ  (Αναγνώστηκε 1163 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
alexia
Administrator
******
Μηνύματα: 345



« στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 10:22:24 πμ »

Σ ένα μεγάλο κατάστημα έχουν προσλάβει ένα καινούργιο πωλητή.
Ο Διευθυντής βλέποντάς τον να μιλάει μ έναν πελάτη, πλησιάζει διακριτικά για να διαπιστώσει τις ικανότητές του στις πωλήσεις.
-Δυστυχώς κύριέ μου δεν έχουμε τον καφέ που ζητάτε,λέει ο νέος πωλητής.
-Ευχαριστώ, απαντά ο πελάτης και φεύγει.
Ο Διευθυντής συγκρατώντας με δυσκολία τα νεύρα του, λέει όσο πιο ήρεμα μπορεί στο νέο πωλητή.
-Ακου παιδί μου..δεν αφήνουμε ποτέ πελάτη να φεύγει έτσι. Αν δεν έχουμε αυτό ακριβώς που ζητά, του προτείνουμε κάτι παρόμοιο που έχουμε. Θα μπορούσε ο πελάτης αντί για τον καφέ που σου ζήτησε να πάρει μια άλλη μάρκα καφέ.
-Μα δεν μπορώ κύριε Διευθυντά, να υποχρεώσω τον πελάτη να πάρει κάτι που δεν θέλει.
-Αυτός είναι ο κανόνας του εμπορίου κι έτσι πρέπει να κάνεις. Αν ξαναπέσει στην αντίληψή μου ότι άφησες κάποιον πελάτη να φύγει έτσι τότε θα σε απολύσω!! Του απαντά ο Διευθυντής και φεύγει.
Την άλλη μέρα, ο νεαρός τρέχει να εξυπηρετήσει ένα πελάτη που μόλις μπήκε στο κατάστημα. Ο Διευθυντής παρακολουθεί «στήνει αφτί».
Πελάτης:
-Παρακαλώ θα ήθελα χαρτί τουαλέτας!!
Πωλητής:
-Δυστυχώς κύριέ μου το χαρτί τουαλέτας μας τελείωσε, αλλά έχουμε αρίστης ποιότητας γυαλόχαρτο!!!!
Αναφορά στον συντονιστή   Καταγράφηκε

Ο κόσμος είναι πολύς για να κάνω σε όλους το χατήρι!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!